Each year will provide an updated information on Men, Women, and COED winners including Hall of Fame and umpire photos.

Results

MEN

1st – Fremont Hoy’s Boys

2nd – Mafia

3rd – NE Evo

4th – California 3B

WOMEN

1st – Midwest Runnin’ Rebels

2nd – Eastern Lady Reapers

3rd – WSAD Chicago

4th – BABS

COED

1st – ASP Nation

2nd – Eastern Zombies

3rd – NE Oddballs

4th – Indy Thunders

Umpires

2016 NSAD Umpires

Hall of Fame

Dominic Zito Jr. - Player

Dominic Zito Jr.
Player

Mike Marfino - Player

Mike Marfino
Player

Jerome Brown
Player/Coach

Debby Richards - Player

Debby Richards
Player

No Image Available

Ron Mattson
Player

Results

MEN

1st – Fremont Hoy’s Boys

2nd – Sioux Falls Blue Sox

3rd – Chicago Mafia

4th – New England Evo

WOMEN

1st – Midwest Runnin’ Rebels

2nd – Eastern Lady Reapers

3rd – Worcester Warriors

4th – Wichita Dirt Diamonds

COED

1st – North West Deaf Derby

2nd – Midwest Ruthless

3rd – New England Oddballs

4th – Eastern Scared Hitless

CLASS B COED

1st – Wichita Tornadoes

2nd – Pittsburgh Yinzers

3rd – Indy Thunder

4th – Midwest Underdogs

Umpires

Hall of Fame

Raul Brown - Player

Raul Brown
Player

Saul Gevarter - Coach

Saul Gevarter
Coach

Ken LaVoy - Player

Ken LaVoy
Player

Russell Perkins - Coach

Russell Perkins
Coach

Purple Communications - Sponsor

Purple Communications
Sponsor

Sorenson Communications - Sponsor

Sorenson Communications
Sponsor

Sprint Relay - Sponsor

Sprint Relay
Sponsor

Results

MEN

1st – Fremont Hoy’s Boys

2nd – New England Evo

3rd – Chicago Mafia

4th – California 3B

WOMEN

1st – Eastern Lady Reapers

2nd – LACD

3rd – Chicago WSAD

4th – Midwest Calvary

COED

1st – Eastern Scared Hitless & Eastern Zombies

3rd – Ohio Punishers

4th – Midwest Maulers

Umpires

Hall of Fame

Peter Pudela - Player

Peter Pudela
Player

Chris Buzzo - Player

Chris Buzzo
Player

Caro Depcik
Player

Wendy George
Player

Michelle Malcolm
Player

John Markowski
Umpire

Terry Newman
Coach

David Ramirez
Player

Daren Toman
Player

Results

MEN

1st – Fremont Hoy’s Boys & Sioux Falls CSD Blue Sox

3rd – Chicago Mafia

4th – New England Evolution

WOMEN

1st – LACD

2nd – Wichita Cavalry

3rd – Eastern Lady Reapers

4th – Midwest Runnin’ Rebels

COED

1st – Ohio Punishers

2nd – New England Oddballs

3rd – Eastern Zombies

4th – Midwest Maulers

Umpires

Hall of Fame

Craig Brown
Player

James Bingham
Player

John Bingham
Player

Jeff Batholomew
Player/Coach

Patrick Kuehn
Player

Bob Meehan
Player

Jeff Salit
Player/Coach

Barbra Servalli
Player

Sara Wummer
Player

Steve Williamson
Coach

Kevin Ryan
Officer

Bonnie Schwebke
Officer

Results

MEN

1st – Fremont Hoy’s Boys

2nd – Chicago Mafia

3rd – Sioux Falls CSD Blue Sox

4th – California Explosives

WOMEN

1st – Midwest Runnin’ Rebels

2nd – LACD

3rd – Rochester Sapphires

4th – Keep Texas Weird

COED

1st – Great Lakes Scared Hitless

2nd – DSA Stars

3rd – Midwest NEWB

4th – California Purple

Umpires

2012 NSAD Umps

Hall of Fame

Hall Of Fame 2012 - Debby Sampson

Debby Sampson
Player

Hall Of Fame - Class of 2012 - John Wade

John Wade
Fan

Hall of Fame - Valentine Wojton

Valentine Wojton
Player/Officer

Results

MEN

1st – Fremont Hoy’s Boys

2nd – Carolina

3rd – Sioux Falls CSD Blue Sox

4th – Michigan Ironmen

WOMEN

1st – Rochester Sapphires

2nd – Keep Texas Weird

3rd – Seattle Mermaids

4th – Los Angeles

COED

1st – Midwest NEWB

2nd – Fort Worth STHU & Play

3rd – Austin Wild Bats

4th – California Purple

Umpires

2011 NSAD Umpires

Hall of Fame

Gretchen Forgey
Player

Marla Ratliff

Marla Raltiff
Player/Coach

Results

MEN

1st – Carolina

2nd – Fremont Hoy’s Boys

3rd – Chicago Catholic Ephpheta

4th – Sioux Falls Blue Sox

WOMEN

1st – Keep Texas Weird

2nd – San Francisco Stingers

3rd – North Carolina

4th – Seattle Mermaids

COED

1st – Las Vegas Classic

2nd – Omaha Sons of Pitches

3rd – Golden West Agents

4th – California Purple

Umpires

Hall of Fame

John Hayes - Player

John Hayes
Player

Nancy Moore - Player

Nancy Moore
Player

Steven Wnek - Player

Steven Wnek
Player

No Image Available

Gilbert Bornstein
Coach

Results

MEN

1st – Fremont Hoy’s Boys

2nd – Chicago Catholic Ephpheta

3rd – Austin Toons

4th – DC Senators

WOMEN

1st – Eastern Deaf Timberfest

2nd – Farwest Running Rebels

3rd – Chicago West Suburban

4th – SoCal Silver Bullets

COED

1st – Omaha Akadema

2nd – California Purple

3rd – Las Vegas Classic

4th – Florida Agents

Umpires

NSAD Umpires 2009

Hall of Fame

Gary Benfield - Player

Gary Benfield
Player

Paul Kaessler - Player

Paul Kaessler
Player

Cathy Miller - Player

Cathy Miller
Player

Daniel Selick - Player

Daniel Selick
Player

Results

MEN

1st – Chicago Catholic Ephpheta

2nd – Fremont Hoy’s Boys

3rd – Southeast Fusion

4th – Denver SAC Express

WOMEN

1st – Eastern Deaf Timberfest

2nd – Farwest Running Rebels

3rd – Chicago Wet Suburban

4th – SoCal Silver Bullets

COED

1st – Arizona

2nd – Las Vegas Classic

3rd – Omaha Miken

4th – Minnepaul/St. Cloud

Umpires

NSAD Umpires 2008

Hall of Fame

Steve Harrison - Player

Steve Harrison
Player

Beth Hortie - Player

Beth Hortie
Player

Danny Rinas - Umpire

Danny Rinas
Umpire

Greg Schnoor - Player

Greg Schnoor
Player

Results

MEN

1st – Chicago Catholic Ephpheta

2nd – Maryland Eagles

3rd – Fremont Hoy’s Boys

4th – New Jersey Bombers

WOMEN

1st – Eastern Deaf Timberfest

2nd – Chicago West Suburban

3rd – Midwest Running Rebels

4th – Keep Texas Weird

COED

1st – Indiana Hoosiers

2nd – Pittsburgh Steel City

3rd – Council Bluffs

4th – Oklahoma

Umpires

NSAD Umpires 2007

Hall of Fame

Gary Combs - Player

Gary Combs
Player

Roger Moss - Player

Roger Moss
Player

Wayne Morse - Coach

Wayne Morse
Coach

Jamie Fisher - Player

Jamie Fisher
Player

Tina Takacs (Hicks) - Player

Tina Takacs (Hicks)
Player

Results

MEN

1st – Maryland Eagles

2nd – Chicago Catholic Ephpheta

3rd – Fremont Hoy’s Boys

4th – Montgomery County

WOMEN

1st – Eastern Deaf Timberfest

2nd – Los Angeles

3rd – Minnesota Rebels

4th – San Francisco Stingers

COED

1st – Las Vegas

2nd – Sacramento Terminators

3rd – Omaha Huskers

4th – Los Angeles Dynamingle

Umpires

NSAD Umpires 2006

Hall of Fame

Luigi Cassinelli - Player

Luigi Cassinelli
Player

Doug Crtalic - Player

Doug Crtalic
Player

Ken Watson - Player/Coach

Ken Watson
Player

Mindy Hopper - Player

Mindy Hopper
Player

Sheri Mize - Officer

Sheri Mize
Officer

Results

MEN

1st – Maryland Eagles

2nd – Chicago Catholic

3rd – Montgomery County

4th – Inland Empire

WOMEN

1st – Eastern Deaf Timberfest

2nd – Chicago West Suburban

3rd – New England Patriotes

4th – Los Angeles

COED

1st – Omaha Frank’s Treehouse

2nd – Sacramento Terminators

3rd – Long Island Waves

4th – Mt. Zion of Indiana

Umpires

NSAD Umpires 2005

Hall of Fame

Daniel Buchholz - Player

Daniel Buchholz
Player

Daniel Fine - Umpire

Daniel Fine
Umpire

Dan Hall - Player

Dan Hall
Player

Tracey Smith - Player

Tracey Smith
Player

Results

MEN

1st – Montgomery County

2nd – Chicago Catholic Ephpheta

3rd – Maryland Eagles

4th – Florida Hurriances

WOMEN

1st – Los Angeles

2nd – Eastern Deaf Timberfest

3rd – Rochester Sapphires

4th – Chicago West Suburban

COED

1st – Sacramento

2nd – MinnePaul/St. Cloud

3rd – Omaha Treehouse

4th – Maryland Bombers

Umpires

NSAD Umpires 2004

Hall of Fame

Greg Brown - Coach

Greg Brown
Coach

Robert Ellis - Player

Robert Ellis
Player

Sandy Hart - Player

Sandy Hart
Player

Terry Thornton - Player

Terry Thornton
Player

Results

MEN

1st – Maryland Eagles

2nd – Chicago Catholic Ephpheta

3rd – Fremont Hoy’s Boys

4th – Carolina

WOMEN

1st – Los Angeles

2nd – Colorado

3rd – Chicago West Suburban

4th – Eastern Deaf Timberfest

COED

1st – Minnesota

2nd – Palmetto

3rd – Northwest

4th – Omaha

Hall of Fame

No Image Available

Phillis Keuping
Officer

No Image Available

Nancy Opheikens
Officer

Vance Rewolinski - Officer

Vance Rewolinski
Officer

No Image Available

Donnie Stewart
Coach

No Image Available

David Stout
Officer

No Image Available

Walter Werner
Officer

Results

MEN

1st – Maryland Eagles

2nd – Fremont Hoy’s Boys

3rd – Chicago Catholic Ephpheta

4th – Carolina

WOMEN

1st – Chicago West Suburban

2nd – Colorado

3rd – Rochester Sapphires

4th – Los Angeles

COED

1st – Minnepaul

2nd – Omaha

3rd – Palmetto

Results

MEN

1st – Carolina

2nd – Chicago Catholic Ephpheta

3rd – Fremont Hoy’s Boys

4th – Austin Reds

WOMEN

1st – Colorado Springs

2nd – Greater Tampa Bay

3rd – Baltimore Silent Orioles

Hall of Fame

No Image Available

Daniel Krpata
Player

No Image Available

Willard Schumack
Umpire

Results

MEN

1st – Carolina

2nd – Minnepaul

3rd – Staten Island Eagles

4th – Austin Reds

WOMEN

1st – Greater Tampa Bay

2nd – Baltimore Silent Orioles

3rd – Denver

4th – Austin

Results

MEN

1st – Carolina

2nd – Minnepaul

3rd – Southland

WOMEN

1st – Greater Tampa Bay

2nd – Baltimore Silent Orioles

3rd – Denver

COED

1st – Montgomery County

2nd – Northwest Purple

3rd – Awestin

Results

MEN

1st – Minnepaul

2nd – Carolina

3rd – Allentown

WOMEN

1st – Baltimore Silent Orioles

2nd – Rochester Sapphires

3rd – Chicago West Suburban

4th – Greater Tampa Bay

Hall of Fame

Vance Rewolinski - Officer

Vance Rewolinski
Coach

Results

MEN

1st – Minnepaul

2nd – Erie

3rd – Carolina

4th – Atlantic County

WOMEN

1st – Baltimore Silent Orioles

2nd – Chicago West Suburban

3rd – Greater Tampa Bay

4th – Minnepaul

Results

RAINED OUT

Results

MEN

1st – Minnepaul

2nd – Erie

3rd – Tucson

4th – Olathe

WOMEN

1st – Chicago West Suburban

2nd – Rochester Sapphires

3rd – Metro Washington

Results

MEN

1st – Carolina

2nd – Erie

3rd – Metro Washington

4th – Montgomery County

WOMEN

1st – Chicago West Suburban

2nd – Rochester Sapphires

3rd – Los Angeles

4th – Metro Washington

Results

MEN

1st – Fremont

2nd – Minnepaul

3rd – Brooklyn

4th – Carolina

WOMEN

1st – Chicago West Suburban

2nd – Rochester Sapphires

3rd – Los Angeles

4th – Metro Washington

Results

MEN

1st – Carolina

2nd – Los Angeles

3rd – Metro Washington Reds

4th – Holyoke

WOMEN

1st – Metro Washington

2nd – Holyoke

3rd – Olathe

4th – Rochester

Results

MEN

1st – Metro Washington Reds

2nd – Pittsburgh

3rd – Minnepaul

4th – Fremont

WOMEN

1st – Metro Washington

2nd – Holyoke

3rd – Pierce Valey

4th – Rochester

Results

MEN

1st – Metro Washington Reds

2nd – Staten Island

3rd – Olathe

4th – North Jersey

WOMEN

1st – Pierce Valey

2nd – Metro Washington

3rd – Holyoke